Colegiul Naţional „Ion Maiorescu” – încă o dovadă a valorii sale : 44 de calificaţi la etapele naţionale ale Olimpiadelor şcolare

| 23 martie 2015

Unitate etalon a învăţământului giurgiuvean, Colegiul Naţional „ Ion Maiorescu” a dat şi în acest an şcolar dovada valorii sale : 44 de elevi au reuşit calificarea la fazele naţionale ale Olimpiadelor şcolare de unde, ca şi în anii anteriori, sigur se vor întoarce cu medalii şi premii.
În semn de respect pentru aceste rezultate, posibile doar prin munca, implicarea şi colaborarea dintre conducerea şcolii, profesori, elevi şi părinţi, prezentăm lista integrală a elevilor calificaţi şi a profesorilor care i-au pregătit :

La olimpiada de limba şi literatura română, faza naţională, vor merge patru tineri de excepţie:
Yasmina Gheorghisor (cls. a V-a)- profesor Burcescu Venera
Carolina Mitea (IX-a)- profesor BurcescuMugur
Cristina Suica (X-a)- profesor BurcescuVenera
Andreea Cioaca ( XII-a)- profesor Preotu Adriana

La concursul „Lectura ca abilitate de viaţă”, Şuica Cristina şi Cioaca Andreea.

La Lingvistică, olimpicii sunt :
Matei Chiru (a V-a )- profesor Elisabeta Ciulacu
Andreea Ghimpeteanu(a IX-a)- profesor Adriana Preotu
Carmen Stoica (a X-a)- profesor Venera Burcescu
Vlad Gavrila (a XI-a)- profesor Adriana Preotu
Raluca Ciorica- profesor Adriana Preotu

La faza naţională a olimpiadei de limba franceză, merg:
Andreea Balaceanu(a IX-a)- Profesor Madalina Lazar
Simona Marinescu (a X-a) – profesor Ludmila Peter
Alina Bizdadea (a XII-a – profesor Mădălina Lazar

La olimpiada de limba engleză, faza naţională, s-au calificat:
Flavia Bogoevici (a IX-a)- profesor Dana Căpăţână
Maria Ciobanu (a X-a)- profesor Claudia Badarau
Adriana Tirnacop (a XI-a)- profesor Corina Anton
Laura Bilcu (a XII-a)- profesor Dana Capatina

La olimpiada de limba germană: Calin Toma (a IX-a) şi AldeaCristian (a XI- a)- profesor Mitea Monica

La faza naţională a olimpiadei de matematică, s-au calificat următorii elevi ai profesorului Şerban Olteanu:
Octavian Craciun (a IX-a)
Bogdan Buga (a IX-a)
Cosmin Barascu (a X-a)
Ruxandra Staicu (a XI-a)
Daniel Banaru (a XII-a)

La Concursul National “Adolf Haimovici”, merg elevii Mădălinei Mocanu: Claudia Buduru (cls a X-a) şi Iulia Badea(a X-a)
La faza naţională a olimpiadei de fizică s-au calificat:
Dragoş Ioniţă (a IX-a)- profesor Cornea Adriana
Mădălina Bratu( a IX-a )- profesor Cornea Adriana
Mihai Burcea( a X-a )- profesor Liliana Paraschiv
Andrei Anton( a X-a)- profesor Liliana Paraschiv

Olimpiada de chimie:
Andrei Penciu, clasa a IX-a, – profesor Georgeta Stănescu,
Andreea Neagoe, clasa a XI-a- profesor Lucica Ababei
La faza naţională a olimpiadei de biologie vor merge:
Iulia Dumitru, clasa a VII-a,- profesor Elena Stirbu
Anca Lăceanum, clasa a XI-a,- profesor Emilia Apostu

Olimpiada de informatică:
Bogdan Stan, clasa a X-a,- profesor Daniela Pantelimon
Vlad Iordan, clasa a XII-a,- profesor Daniela Pantelimon
Eugen Simion, a XII-a, profesor Alina Chiricioglu

Va participa la faza naţională a olimpiadei „Tehnologia informaţiei”:
Andrei Palangean, clasa a XII-a, – profesor Alina Chiricioglu

La faza naţională a olimpiadei de istorie vor merge:
Carolina Mitea, clasa a IX- a,- profesor Daniela Barbu
Cristina Dorneanu, clasa a X-a,- profesor Floarea Bălan

La olimpiada de religie:
Daniel Dorobanţu, clasa a X-a, profesor Mariana Zgorobete
Iar la faza naţională a olimpiadei de cultură civică vor participa:
Cătălina Creţu, clasa a VII-a, şi Andra Radu, clasa VII-a, ambele eleve ale dascălului Ortansa Ştirbu.

Mult succes tuturor, şi colectivului de cadre didactice care i-a pregătit!

M.B

Categoria: Politica

Comentariile sunt inchise.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close